Autentyczne i Niezależne Forum Biblijne

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-01-28 14:56:03

Tomasz G
Moderator
Dołączył: 2020-04-30
Liczba postów: 654
WindowsFirefox 84.0

Bog Starego i Nowego Testamentu ...

Bog Starego i Nowego Testamentu ...

Ludzie czasem mowia ze Jezus ktorego maja za wzor milosci pokazywal jaki jest Bog Ojciec ale jednoczenie tez uwazaja ze Bog Izraela jest okrutny wiec albo Bog Ojciec i Jezus sa okrutni albo milosierni itd ... a ja wcale nie uwazam Boga Izraela czyli Boga Ojca za okrutnego ani na podstawie biblii ani na postawie wiedzy religioznawczej .... Bog w ST i NT wedlug prorokow i apostolow oraz samego Jezusa jest miloscia i jest milosierny ale sprawiedliwy i taki jest tez i Jezus a wiec polecam tym co chca poznac Boga ew Jana .... bo to nieznajomosc samej biblii i jej tla historycznego oraz rozne koscielne tradycje i filozofie ludzkie dzis czasem robia z Boga okrutnego tyrana a z Jezusa hippisa (slodkie dziecko kwiatow) bo tak im wygodnie a poza tym w porownaniu do poganskich bostw to Bog Izraela jest bardzo moralny i milosierny oraz sprawiedliwy tak twierdza religioznawcy ...

Podobno dopiero w Nowym Testamencie Bog pokazal swoje pelne dobroci oblicze? To mit. Zrodzony przez tendencje do wygodnych, ale nieprawdziwych uproszczen ...

Kim jest Bog? Jaki jest? Czy naprawde zalezy Mu na nas? A moze bardziej na tym, bysmy Go sluchali i oddawali Mu czesc? Albo czy mozna liczyc na jego laskawosc czy raczej trzeba glownie obawiac Jego surowosci? Czy starac sie, jak lizus, Boga oblaskawiac, czy raczej ufnie, jak dziecko, Mu sie powierzac? To wazne pytania, ktore mniej lub bardziej swiadomie zadaje sobie kazdy wierzacy. Od odpowiedzi na nie zalezy cale nasze nastawienie do Boga, o modlitwie nawet juz nie mowiac....

Byc moze sa ludzie, ktorym wystarczy stwierdzenie ,,Bog jest miloscia", albo ,,Bog jest swiatloscia". To jednak niepokojaco szerokie okreslenia. Chcialoby sie uscislenia; zobaczyc Boga w relacji z tym czy owym czlowiekiem. Wtedy dopiero teoretyczne okreslenia staja sie konkretem. I mozna na ich podstawie probowac odpowiedziec sobie na to dreczace pytanie: a jak Bog patrzy na mnie? Jak na swoje ukochane dziecko czy moze jednak jak na szkodnika czy pasozyta?

Najpelniej Ojca objawil Jego Syn, Jezus Chrystus. Zarowno przez to, co o Nim mowil jak i przez to, co dla ludzi sam robil i jak sie do nich odnosil. Przeciez nie byl inny niz Ojciec. Zwlaszcza, ze przyszedl pelnic nie swoja, ale Jego wole. Wylania sie z tego objawienia obraz Boga - jasne, to wielkie uproszczenie - naprawde kochajacego. Wielu wierzacych zadaje sobie jednak niepokojace pytanie: dlaczego w Starym Testamencie Bog byl inny? Czy dobrze odczytalismy to, co mowil o Ojcu Jezus Chrystus? Ostatecznie nie da sie zapomniec, ze Ojciec zgodzil sie na straszliwa smierc swojego Syna....

W Starym Testamencie Bog.... Coz, wcale nie byl inny. Byl takim Bogiem, jakim objawil Go nam pozniej Jego Syn. Moze inaczej rozlozono tam akcenty, ale to obraz tego samego Boga. Tylko zeby to zobaczyc trzeba na opowiesc Starego Testamentu spojrzec bez kurczowego trzymania sie pewnych schematow. Raczej zreszta naprawde ewangelicznych....Stad wlasnie pomysl tego cyklu: by bez uprzedzen spojrzec na starotestamentalny obraz Boga.

Swiety lepi czlowieka (Rodzaju 2)
Z szacunkiem dla ludzkiej wolnosci (Rodzaju 3)
Zla gwaltem nie zwyciezysz (Rodzaju 6-8)
Cierpliwy dla niedowiarkow (Rodzaju 28)
Gotowy pobrudzic sie ukladami (Wyjscia 19 - 24)
Bog potrafi ustapic (1 Samuela 8)
Podarki Mu niepotrzebne (2 Samuela 7)
Cierpliwy dla zniecheconych (1 Krolewska 19)
Bog rozumie wsciekly zal (Psalm 137)
Gotowy na spor (Iz 1)
Karze bo kocha (Ozeasza 4 i 11)
Bog moj i mojego wroga (Jonasza 3-4)

Czy Jezus nie mowi tych rzeczy ...

Jan. 1:18
18. Boga nikt nigdy nie widzial, lecz jednorodzony Bog, ktory jest na lonie Ojca, objawil go.


Jan. 14:8-11
8. Rzekl mu Filip: Panie, pokaz nam Ojca, a wystarczy nam.
9. Odpowiedzial mu Jezus: Tak dlugo jestem z wami i nie poznales mnie, Filipie? Kto mnie widzial, widzial Ojca; jak mozesz mowic: Pokaz nam Ojca?
10. Czy nie wierzysz, ze jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie? Slowa, ktore do was mowie, nie od siebie mowie, ale Ojciec, ktory jest we mnie, wykonuje dziela swoje.
11. Wierzcie mi, ze Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie; a jesliby tak nie bylo, to dla samych uczynkow wierzcie.


Jan. 3:16-18
16. Albowiem tak Bog umilowal swiat, ze Syna swego jednorodzonego dal, aby kazdy, kto wen wierzy, nie zginal, ale mial zywot wieczny.
17. Bo nie poslal Bog Syna na swiat, aby sadzil swiat, lecz aby swiat byl przez niego zbawiony.
18. Kto wierzy w niego, nie bedzie sadzony; kto zas nie wierzy, juz jest osadzony dlatego, ze nie uwierzyl w imie jednorodzonego Syna Bozego.


Jan. 4:22-23
22. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, bo zbawienie pochodzi od Zydow.
23. Lecz nadchodzi godzina i teraz jest, kiedy prawdziwi czciciele beda oddawali Ojcu czesc w duchu i w prawdzie; bo i Ojciec takich szuka, ktorzy by mu tak czesc oddawali.


Jan. 8:10-11
10. A Jezus podnioslszy sie i nie widzac nikogo, tylko kobiete, rzekl jej: Kobieto! Gdziez sa ci, co cie oskarzali? Nikt cie nie potepil?
11. A ona odpowiedziala: Nikt, Panie! Wtedy rzekl Jezus: I Ja cie nie potepiam: Idz i odtad juz nie grzesz.



Obj. 3:19-21
19. Wszystkich, ktorych miluje, karce i smagam; badz tedy gorliwy i upamietaj sie.
20. Oto stoje u drzwi i kolacze; jesli ktos uslyszy glos moj i otworzy drzwi, wstapie do niego i bede z nim wieczerzal, a on ze mna
21. Zwyciezcy pozwole zasiasc ze mna na moim tronie, jak i Ja zwyciezylem i zasiadlem wraz z Ojcem moim na jego tronie.


Obj. 22:11-12
11. Kto czyni nieprawosc, niech nadal czyni nieprawosc, a kto brudny, niech nadal sie brudzi, lecz kto sprawiedliwy, niech nadal czyni sprawiedliwosc, a kto swiety, niech nadal sie uswieca.
12. Oto przyjde wkrotce, a zaplata moja jest ze mna, by oddac kazdemu wedlug jego uczynku.

(BW)


zrodla Biblia i internet ....

Ps :

Kim jest Lucyfer?

https://youtu.be/vHlPsR_q8a8?list=PLu__ … llZxibkeIM


Czemu Bog toleruje zlo?

https://youtu.be/piuuEJbymDQ?list=PLu__ … llZxibkeIM

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
rl-nba - 163klasa1a - bedziedym - cs-avant - metin2-ots